Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe

Piros kettes

2008.01.26

Először az A csoport csapatai játszották le második meccsüket az Afrikai Nemzetek Kupáján. A Guinea-Marokkó találkozón előbbiek játékosa, Pascal Feinduono piros lapot kapott - miután lőtt két gólt. (Persze nem a "dugókért" küldte le a dél-afrikai játékvezető, aki ezzel egyébként a torna első kiállításáról döntött.) E meccset követően a négyes legerősebb és leggyengébb csapata küzdött meg egymással, s hogy mire jutott a rendező Ghána Namíbia ellen, lejjebb ezt is elolvashatják.

Első meccsén Marokkó 5:1-re legyőzte Namíbiát, Guinea pedig Ghánával szemben maradt alul 2:1 arányban. Az észak-afrikaiak tehát a biztos továbbjutásért, ellenfelük pedig a kiesés elkerüléséért hajtott.
 Az első percekben csak keménykedés folyt az accrai pályán, ám a mosolygós dél-afrikai játékvezető által kiosztott szabadrúgások és sárga lapok viszonylag hamar a labdára terelték a felek figyelmét. A guinaiak mindenesetre hamarabb figyeltek fel a labdára, aminek következménye az lett, hogy ők lőtték az első gólt: a 11. percben Pascal Feinduono a tizenhatos oldalvonala mellől végzett el szabadrúgást, s mivel mindenki beadásra számított, ő Khalid Fouhami kapus legnagyobb elképedésére a rövid sarokba csavart. Innentől Marokkó irányított, ám Henri Michel játékosai még az ellenfél hátvédjének, Dianbobo Baldénak a támogatását élvezve is csak egy igazán veszélyes lövésre voltak képesek, Youssouf Hadji próbálkozását azonban Kémoko Camara könnyedén hárította.
 A második játékrész elején ismét Hadji veszélyeztetett, külsővel csavart labdája azonban ezúttal sem fogott ki a guineai hálóőrön. Majd az 59. és a 63. perc közötti szakasz láttán az ínyencek is csak csettinthettek. Először Feinduono pazar kiugratását Ismael Bangoura lőtte ballal a hosszú sarokba, s míg mi a lassításokat figyeltük, a túloldalon Hicham Aboucherouane lőtt bombagólt. Három minutummal később az egyetlen guineai center, Souleymane Youla szerzett labdát a tizenhatoson kívül, majd mikor a büntetőterületen belülre lépett, lerántották. A tizenegyest Feinduono mérhetetlen lezserséggel passzolta a kapuba. Négy perccel ez után azonban a meccs addigi hőse a kiállítás sorsára jutott, miután pont a játékvezető szeme láttára megrúgta Amin Erbatit úgy, hogy a labda a közelben sem volt. Támadott-támadott Marokkó, de gólt csak a 90. percben tudott elérni - ekkor Abdeslam Ouaddou, az előre húzódó középső védő fejelt be egy beadást -, s ezzel vereséget szenvedett.
 3:2-es győzelmével Guinea nagy lépést tett a továbbjutás felé, de annak bebiztosításához az utolsó körben nem szabad hibáznia Namíbia ellen. S mivel Feinduonót két mérkőzésre tiltották el, az ő játékára legközelebb az elődöntőben számíthat(na) Robert Nouzaret...

Amennyiben Marokkó legyőzte volna Guineát, az ezt követő Ghána-Namíbia találkozó hazai győzelemmel való végződése esetén előbbi csapat már a negyeddöntőben tudhatta volna magát. Volna...
 Az első játékrész elképesztő ghánai mezőnyfölényt hozott, helyzetek tömkelegét hagyta azonban kihasználatlanul a korábbi négyszeres győztes. Sulley Muntari "félollóval", Quincy Owusu-Abeyie tiszta helyzetből, de kicsit kiszorítva, Junior Agogo egy fantasztikus esernyőcsel után középről, 16 méterről érhetett volna el gólt, Asamoah Gyan pedig az ötös sarkáról rúgta a teljesen üres kapu fölé a labdát... A 41. percben aztán Owusu-Abeyie jobbról adott be laposan, a kaputól hat méterre álló Agogo meg egy fura mozdulattal a hálóba pördített, köszönhetően többek közt a a gólvonalon lukat rúgó namíbiai hátvédnek...
 A második negyvenöt percet tehát 1:0-ás előnyről kezdte Ghána, s a házigazdák játékosai ennek tudatában valamelyest visszavettek a tempóból, amit az is jelez, hogy Agogo valamint Hans Adu Sarpei kései lövésén kívül semmilyen helyzetig nem jutottak el. A túloldalon ellenben vérszemet kapott Namíbia, s Brian Brendell két illetve Collin Benjamin egy próbálkozásával megmutatta, hogy pályán van egy másik csapat is. Gól viszont több már nem esett, Ghána egy-nullával hozta a kötelezőt.
 Az A csoport küzdelmei hétfőn a Ghána-Marokkó és a Guinea-Namíbia meccsekkel fejeződnek be, akkor dől majd csak el, melyik két csapat jut a legjobb nyolc közé...