Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe

Európa-bajnokság 2016

Eb 2016

Kevesebb, mint két héttel azután, hogy a Barcelona a Bajnokok Ligája történetének első címvédőjévé avanzsált, már kezdetét is veszi a 2016-os Európa-bajnokság. A mezőnyben, 810 év után újra, a magyar válogatott is ott van. Két teljes generációnak most először adatik meg az a különleges érzés, hogy saját országa képviselőinek szoríthat egy nagy tornán. Az Eb-t megelőző hetekben a magyar keret összeállítása foglalkoztatja a közvéleményt. Végül a norvégok elleni pótselejtezőre benevezettekhez képest Megyeri helyett Dibusz, Bosnjak helyett Szolnoki, Pekár helyett pedig Kalmár kap meghívót. Tőzsér tehát nem térhet vissza, a bokasérüléséből felépült, de csúcsformájától messze álló Böde viszont kerettag. Egyébként csak Albánia és Észak-Írország Eb-győzelmére fizetnének több pénzt a fogadóirodák, mint a mieink végső sikerére; a legnagyobb esélyesek az oddsmesterek szerint Németország, Franciaország és Spanyolország. A franciáknál bevethető lenne a bírósági ügyét az utolsó pillanatban megúszó Karim Benzema is, ám őt Didier Deschamps az esetleges csapaton belüli feszültség elkerülése miatt mégsem hívja be. Így a tizenkét év után újra bajnoki címet szerző Arsenal centere, Olivier Giroud kaphat lehetőséget a kezdőcsapatban.

A csoport

Az Európa-bajnokság nyitómeccsén Franciaország Romániával találkozik. A selejtezőkön szinte hibátlanul védekező románok az első húsz percet ugyan kibírják kapott gól nélkül, ám a szünetben a franciák Pogba és Giroud góljaival már 2:0-ra vezetnek, és ezzel lényegében el is dől a mérkőzés. A második félidőben a franciák visszavesznek, így kiegyenlítettebbé válik a meccs, ám a románok így sem jutnak el helyzetig, az eredmény már nem változik. Másnap Svájc sem szenved meg különösebben Albánia ellen, Rodríguez és Inler góljait csak egy kései szépítés követi (2:1). A második fordulóban a Románia-Svájc összecsapáson a papírforma szerint a második hely a tét. Kiegyenlített mérkőzést láthat a párizsi közönség: jobbára a svájciaknál van a labda, ám helyzet alig alakul ki. Svájc Seferovic góljával 1:0-ra nyer, és továbbjut. A franciák Albánia ellen már a 11. percben 2:0-ra vezetnek, és a mivel Berisha kapus a későbbiekben sem mindig áll a helyzet magaslatán, igazi gólparádét láthatnak a nézők; Albánia ezúttal is a meccs legvégén szépít (5:1), a franciák is továbbjutnak. Az utolsó fordulóban nekik így a döntetlen is elég lenne a csoportelsőséghez Svájc ellen, ám a lille-i közönség elvárásainak megfelelően a Kékek ezt a meccset is megnyerik (1:0). A román-albán mérkőzés győztese harmadik helyezettként akár tovább is juthatna, ám 1:1-es döntetlen születik. A sokáig vezető románok nem tudják megtartani előnyüket; az utolsó tíz percben mindkét együttes kitámad, ám a győzelmet egyik sem tudja kicsikarni, ez pedig mindkettő számára a búcsút jelenti.

1. Franciaország – 9 pont
  2. Svájc – 6 pont
  3. Románia – 1 pont (gk.: 1-4)
  4. Albánia – 1 pont

B csoport

A két Eb-újonc, Wales és Szlovákia egymás ellen kezd, mégpedig abban a tudatban, hogy az itt megszerezhető három pont nagyon közel hozná a továbbjutást. Wales jobban kezd, és Bale tizenegyesével előnybe is kerül, ám a második félidőben nyomnak a szlovákok, és ki is egyenlítenek, 1:1 a végeredmény. A hagyományokhoz híven ezúttal is sérülésektől sújtott angol válogatott nehezen lendül játékba Oroszország ellen, Hart bravúrjaira is szükség van, hogy ne kerüljön hátrányba a csapat, amely aztán magához ragadja a kezdeményezést. Rooney még a szünet előtt megszerzi a vezetést, amelyhez a második félidőben Oxlade-Chamberlain is hozzátesz egy gólt, majd Rooney maga zárja le a meccset: meglepően simán nyernek az angolok (3:0). Az oroszok a második mérkőzésen bevetik az addig mellőzött Cserisevet, ez pedig jó húzásnak bizonyul. A lendületes szélső góllal és gólpasszal járul hozzá a szlovákok legyőzéséhez, akik ugyan szépíteni képesek, többre azonban nem (2:1). Anglia és Wales átutazták a csatornát, hogy a második fordulóban egymással játszhassanak. A lensi mérkőzésen a walesiek a döntetlennel is megelégednének, de ezt végül nem tudják kiharcolni, Cahill fejesével az angolok nyernek 1:0-ra, és továbbjutnak. Ennek tudatában nem is játszanak jól az utolsó meccsen Szlovákia ellen. Északi szomszédaink közelebb állnak a győzelemhez, ám gólt végül ők sem tudnak szerezni, pedig a végére még a ferencvárosi Sestákot is bevetik (0:0). Wales ezzel egyidőben az oroszok ellen tökéletes védekezést mutat be, emellett veszélyes kontrákkal riogat. A második félidőben ezek közül egyet góllal is zár a csapat, az 1:0-ás győzelemmel pedig befut a második helyre.

1. Anglia – 7 pont

2. Wales – 4 pont

3. Oroszország – 3 pont (gk.: 2-5)

4. Szlovákia – 2 pont

C csoport

A lengyelek az egész első kör egyik legsimább meccsét játszák Észak-Írország ellen, még azt is megengedhetik maguknak, hogy Lewandowski csak egy órát töltsön a pályán: addigra már három góllal vezet csapata, a végeredmény 4:1; a lengyelekre érdemes lesz figyelni, főleg a három gólpasszt adó Grosickire! Az ukrán válogatott fegyelmezetten védekezik Németország ellen, ráadásul Müller vezető gólját Seleznyov még a szünet előtt kiegyenlíti. A nyomás azonban a második félidőben tovább nő, a németek végül győzelemmel nyitják az Eb-t, ha nem is játszottak meggyőzően (2:1). A második körre az észak-írek összeszedik magukat, az ukránoknak pedig nincs ínyükre, hogy ezúttal nekik kell dominálniuk. Lafferty ezen a meccsen is szerez egy gólt, ám Konoplyankát ezúttal nem tudják tartani, küzdelmes meccsen 2:1-re nyernek az ukránok. A német-lengyel meccs kifejezetten látványos, akárcsak a két együttes egymással vívott selejtezői voltak. Akkor mindkétszer a hazai csapat győzött, most, semleges pályán pedig döntetlen születik. 1:0-ra még a németek vezetnek, 2:1-re már a lengyelek, 2:2 a végeredmény, a németek továbbra sincsenek csúcsformában. Ez természetesen nem akadályozza meg őket abban, hogy az észak-íreknek esélyt sem adva, magabiztos 3:0-lal készüljenek a nyolcaddöntőre. A lengyelek fél óra alatt két gólos előnyre tesznek szert Ukrajna ellen, ám a szívós ellenfél a második félidő derekán egyenlít. Végül mégis a lengyelek nyernek (3:2), ám Ukrajna is továbbjut, mivel jobb a gólkülönbsége az oroszokénál.

1. Lengyelország – 7 pont (gk.: 9-5)

2. Németország – 7 pont (gk.: 7-3)

3. Ukrajna – 3 pont (gk.: 5-6)

4. Észak-Írország – 0 pont

D csoport

D, mint Group of Death: négy olyan csapat, amelynek bármely másik csoportból is lenne esélye a továbbjutásra: innen viszont legalább egy ki fog esni. Az egyaránt fanatikus szurkolótábor által hajtott török és horvát csapat Párizsban csap össze. Mandzukic hamar vezetést szerez, ám a törökök – ki gondolná? – nem adják fel, és a második félidőben Burak Yilmaz révén egyenlítenek. Végül egy szenzációs, nyolc passzból álló akció végén Rakitic mégis megszerzi a horvátok győzelmét jelentő gólt. A lefújás után aztán mosolyogva cserél mezt klubtársával, Arda Turannal. Csehország szervezett játékot mutat a spanyolok ellen, ám a 70%-os labdabirtoklásban megmutatkozó nyomást nem bírja ki végig. A második félidőben a spanyolok Cazorla és Morata góljaival 2:0-ra nyernek. Horvátország ellen a csehek megmutatják, hogy a labdával sem ügyetlenek, már a szünet előtt kétszer mattolják a zavarodott horvát védelmet. A csereként beküldött Rebic ugyan szépít, de a csehektől ezt a győzelmet már nem lehet elvenni (2:1). A törökök a szervezettség mellett elképesztő elszántságukat is bevetik a spanyolok ellen. Ráadásul Ardát nem lehet tartani: könnyedén becsapja a nehézkes Piquét, majd megszerzi a vezetést. Iniestáék futnak az eredmény után, és a 80. percben Pedro be is kotorja az egyenlítést. De nem marad el a slusszpoén sem: a csereként beálló Özyakup kihasználja Casillas tétovázását, és a törökök javára dönti el a mérkőzést a 89. percben. Az utolsó forduló előtt mind a négy csapat 3 ponttal áll! A spanyolok Horvátország ellen hamar előnybe kerülnek, ám ezúttal Sergio Ramos bizonytalankodik: Mandzukic könnyedén faképnél hagyja, majd Perisicet hozza játékba, aki egyenlít. Bár a spanyolok fölényben játszanak, a végére beküldött veterán Olic a horvátok javára dönthetné el a meccset, ám ziccerben csak a kapufát találja el, 1:1 a végeredmény. A törökök tudják, hogy Csehország ellen mindenféleképpen elég nekik a 0:0-ás döntetlen. Jól kontrollálják a mérkőzést, a cseheknél pedig kevés a kreativitás, így nem születik gól. Minden csapat 4 ponttal zárja a csoportkört, a csehek búcsúznak.

1. Spanyolország – 4 pont (gk.: 4-3)

2. Horvátország – 4 pont (gk.: 4-4)

3. Törökország – 4 pont (gk.: 3-3)

4. Csehország – 4 pont (gk.: 2-3)

E csoport

Az ír-svéd meccsre közel sem telik meg a Stade de France: amennyiben nem emelték volna meg jelentősen az Eb-részvevők számát, e két csapat nem lehetne jelen a tornán, és ez e meccset látva talán nem is lenne baj… Ha viszont már (szinte) hazai pályán játszhat, Zlatan Ibrahimovic lő egy nagy gólt, aztán a svédek kivédekezik a hátralévő fél órát, és győzelemmel kezdenek (1:0). A belga-olasz meccs már magasabb színvonalon zajlik. Candreva góljával az olaszok kerülnek előnybe, ám a második félidőben Fellaini és Ferreira Carrasco révén fordítanak az agilisabb belgák. A 2:2-es végeredményt Graziano Pellé állítja be. Négy nap múlva az olaszok a svédekkel játszanak, és ezúttal győzniük kell; a három pontot végül De Rossi bombájával és taktikus játékkal el is érik Conte tanítványai, akik a másik meccs eredményének köszönhetően máris a következő körben érezhetik magukat. Bordeaux-ban ugyanis a belgák De Bruyne és Hazard góljaival könnyű győzelmet aratnak Írország ellen. Az olasz-ír mérkőzésnek így nincs már tétje, a motiváltabbnak tűnő szigetországiak a veterán Robbie Keane vezetésével kiharcolnak egy döntetlent (1:1). Eközben Belgium felforgatott csapata nem tud komoly fölényt kiharcolni az első két hely valamelyikére hajtó svédekkel szemben. Chadli remek csavarásával végül a belgák nyernek, de a svédek gólkülönbsége sem olyan rossz, hogy lemaradjanak az egyenes kieséses szakaszról.

1. Belgium – 7 pont
  2. Olaszország – 5 pont
  3. Svédország – 3 pont (gk.: 1-2)
  4. Írország – 1 pont

F csoport

Végre elérkeztünk a mi csoportunkhoz! J Bordeaux-ban, Ausztria ellen kezd a magyar csapat, mégpedig a következő összeállításban: Király – Fiola, Juhász, Guzmics, Kádár – Gera – Lovrencsics, Kleinheisler (58.: Kalmár), Elek (72.: Nagy), Dzsudzsák – Szalai (67.: Nikolics). Az osztrákok jól felkészültek a mieink játékából, végig dominálnak, nem hagyják kibontakozni a magyar támadásokat. Fölényük az első félidő derekán góllá is érik. A második játékrészben a középpályán szereplő Alaba aztán egy bombagóllal pontot is tesz a meccs végére (2:0). Este Portugália Izlanddal találkozik – pontosabban egy élő fallal, amelyet az északiak a tizenhatosuk elé vontak. Az egymást váltó portugál centerek elégtelen teljesítményt nyújtanak, Ronaldo pedig ezen a meccsen nem tud megvillanni. Az idővel egyre szellemesebb kontrákat bemutató izlandiak aztán ezen akciók egyikét Bödvarsson révén góllal fejezik be, és kész is a csoportkör egyik legnagyobb meglepetése: Izland 1:0-ra legyőzi Portugáliát! Ez ellen az izlandi csapat ellen lép pályára négy nappal később a magyar válogatott. A marseille-i helyszín rossz előjel, ám Storck kapitány nem ijed meg, több kreatív játékost is a kezdőcsapatba állít. Az összeállítás: Király – Fiola, Guzmics, Lang, Kádár – Gera (61.: Elek) – Németh, Nagy, Kleinheisler (66.: Kalmár), Dzsudzsák – Priskin (80.: Szalai). Az izlandiak kulturált játékot nyújtanak, de nem tudnak igazán a magyar csapat fölé kerekedni. Az egyik oldalon Ragnar Sigurdsson fejese csattan a kapufán, a másikon Németh hibázik nagy helyzetben, aztán szép lassan mindkét csapat belátja, hogy nem is olyan rossz eredmény a 0:0: az izlandiak ezzel továbbjutnak, tőlünk pedig ennyire telik, örülhetünk első európa-bajnoki pontunknak. A portugál kapitány a csalódást keltő kezdés után Ausztria ellen Ronaldót vezényli középcsatárnak, és Quaresmát beállítja is a csapatba. Az osztrákok szeretnék megúszni döntetlennel a mérkőzést, ám ez nem sikerül nekik: szűk húsz perccel a vége előtt egy megpattanó lövés után talál a kapujukba, majd a hosszabbításban Ronaldo is lő egyet (2:0). Az utolsó körben tehát a magyar csapatnak győznie kéne Portugália ellen a továbbjutáshoz; reálisan nézve persze a döntetlen is nagy eredmény lenne. Az összeállítás ezúttal a következő: Király – Fiola, Guzmics, Lang, Kádár – Gera – Lovrencsics (69.: Németh), Kalmár (55.: Kleinheisler), Elek, Dzsudzsák – Szalai (82.: Böde). Sajnos a harmadik meccsen már a fáradtság jelei mutatkoznak játékosainkon, emellett szembeötlő a tudásbeli különbség is az ellenfél javára. A portugálok már az 5. percben betalálnak, majd még a szünet előtt Ronaldo egy büntetőt is értékesít. Kleinheisler, Németh, majd a visszatérő, és a szurkolók által már korábban is a csapatba követelt Böde beállítása sem hoz jelentős változást. Utóbbi Bruno Alvest ugyan nem tudja úgy földhöz vágni, mint a norvégok védőjét, ám egy sárga lapot így is összeszed nagy igyekezetében. A hosszabbításban Ronaldo még Nélson Oliveirával is rúgat egy gólt, 3:0 a végeredmény. A párizsi mérkőzésen Izland a csoportelsőségért hajthat, Ausztria pedig a második helyért, vagyis a győztes felülteljesíthetné előzetes várakozásait. De győztes nincs: az első félidő kifejezetten lagymatag, és a másodiknak is leginkább az eleje marad emlékezetes, amikor is esik 1-1 gól. Több aztán már egyik oldalon sem születik, de így is mindkét együttes biztosan továbblép.

6. Románia – 1 pont (gk.: 1-4)

Továbbjut tehát a C, D, E, F csoportok harmadik helyezettje.

Nyolcaddöntő

Noha a németek meglepetésre nem tudták megnyerni csoportjukat, a legjobb 16 között még nem egy igazi nagyágyúval, „csak” Svájccal játszanak. A Nationalelf javít a játékán a csoportkörhöz képest, Özil és Kroos is kiválóan teljesít. Müller pedig mindkét félidőben lő egy gólt, így 2:0-lal a németek mennek tovább.

A címvédő Spanyolország azzal a svéd csapattal találkozik, amelynek három meccsén összesen három gól született. A nyolcaddöntő sem hoz gólparádét, de összességében fel sem merül, hogy ne a spanyolok jussanak tovább. Ahogy a már tőlük megszokhattuk, 1:0 a végeredmény, ezúttal Iniesta szerzi a gólt.

Anglia Törökországot kapja ellenfélül. Szoros mérkőzést láthatnak a Parc des Princes nézői, amelyen a 44. percben Harry Kane az angolokat juttatja előnyhöz. A második félidőt így kénytelenek megnyomni az addig jórészt védekező törökök, és Arda révén még idejében ki is harcolják az egyenlítést. A rendes játékidő utolsó negyedórája így kissé óvatos, majd a hosszabbítás elején felforr a levegő, miután az angolok egy erősen vitatható tizenegyessel, amelyet Rooney értékesít, ismét megszerzik a vezetést. A törökök Burak Yilmaz révén elérnek egy lesgólt, amelyet a játékvezető jogosan érvénytelenít. Percekkel a vége előtt Arda elveszti a fejét, és kiállíttatja magát, az angolok kiharcolják a továbbjutást.

Az egyik legnagyobb várakozással kísért nyolcaddöntőt Portugália Olaszországgal vívja. Latinos csata jó színvonalon, ám sok keménységgel, melynek eredményeként a portugálok még a szünet előtt emberhátrányba kerülnek. Az olaszok megpróbálják felőrölni az ellenfelet, de a rendes játékidőben nem tudják döntésre vinni a dolgot. A hosszabbításban aztán Marchisio is piros lapot kap, Ronaldo pedig kis híján továbblövi a portugálokat, ám szabadrúgása a kapufát találja el. Tizenegyespárbajra kerül sor, az olaszok jutnak tovább.

A lengyelek mint csoportgyőztes Ausztriával játszhatnak, ez mindkét együttes számára nagy lehetőség a negyeddöntőbe kerülésre. Az eddig magabiztos lengyelek kissé zavartan kezdik a meccset, összehoznak egy tizenegyest az ellenfélnek, amelyet Alaba be is lő. Aztán feléled a csoportkörben kiválóan játszó Milik, majd a második félidőben Lewandowski is lő kettőt, a 3:1-es sikerrel Lengyelország negyeddöntős.

A belga-horvát meccs az egyik legizgalmasabb nyolcaddöntő. Az eddig szenvedő Lukaku révén Belgium kerül előnybe, ám Perisic még a szünet előtt egyenlít. A 60. percben Ferreira Carrasco megint a belgákat juttatja előnyhöz, ám néhány perccel a lefújás előtt a csereként beküldött Kalinic egyenlít, így hosszabbításra kerülhet sor. A 103. percben újra Lukaku villan, és a horvátok ezúttal már nem tudnak egyenlíteni, a belgák 3:2-re győznek.

A franciáknak bőven volt idejük rápihenni az ukránok elleni találkozóra – vagy inkább kiesni a ritmusból? Nos, sokáig úgy tűnik, utóbbiról van szó, a vendégek Konoplyanka pimasz lövésével a második félidő közepéig vezetnek. Giroud ezúttal csak szenved, Griezmann viszont elemében van: előbb az egyenlítő gólt csavarja be a tizenhatosról, majd a 84. percben eldönti a meccset. Ha nehezen is, de a franciák bejutnak a legjobb nyolc közé.

Az utolsó nyolcaddöntő két abszolút újonc nagy esélye: Wales és Izland közül az egyik történelmi sikert érhet el. Előbbieknél a szervezett csapatjáték mellett egy igazi sztár is van, és Bale ezúttal nem önzőzik, valóban a hátára veszi csapatát. Az első félidőben maga talál be a tizenhatoson kívültől, majd Gylfi Sigurdsson egyenlítése után egy kontra végén önzetlenül szolgálja ki Hal Robson-Kanut, aki megszerzi a győztes gólt: Wales is negyeddöntős!

Negyeddöntő

A nyolc évvel ezelőtti Eb-döntő és a hat évvel ezelőtti vb-elődöntő visszavágóját játsza a német és a spanyol válogatott. Azon a két mérkőzésen a tiki-taka 1:0-ás győzelmet eredményezett, most viszont ez kevés: a németek hibátlanul védekeznek, kontrajátékuk pedig szétszedi a spanyolok bizonytalan védelmét. Reus és Müller már az első félidőben betalálnak, majd a góllövéstől amúgy szinte irtózó Özil is eredményes, így hiába szépít Paco Alcácer, a világbajnoki címvédő gond nélkül kiejti az Eb-címvédőt.

Angol-olasz meccs az előző Európa-bajnokság negyeddöntőjében is volt, akkor 0:0 után tizenegyesekkel utóbbiak léptek tovább. Most is inkább az olaszok akarata érvényesül, gólt viszont nem tudnak szerezni. Az angolok így egyre magabiztosabbá válnak, és a Rooney mesteri indítását értékesítő Walcott góljával előnybe is kerülnek. Conte végre több csatárt is a pályára vezényel, ám Immobile és társai nem tudják feltörni az angol reteszt, 1:0 marad a végeredmény.

A decemberi világranglistát vezető belga csapat Lengyelországgal csap össze, és Hazard tizenegyesével hamar előnybe is kerül. A lengyelek egyre inkább nyomnak, Milik kapufát is lő, ám az egyenlítés – Lewandowski révén – csak a 84. percben jön össze. Mindenki azt hiszi, jöhet a hosszabbítás, ehelyett azonban a védőktől szemfülesen labdát lopó De Bruyne még a túlóra előtt eldönti a meccset.

A franciák talán a lehető legkönnyebb ellenfelet, Walest kapják a negyeddöntőben, és élnek is a lehetőséggel. Bár nem játszanak kiemelkedően, az első félidőben Pogba, a másodikban Griezmann talál be, 2:0-ra nyer a házigazda.

Elődöntő

Egy német-angol mindig nagy presztízzsel bír, ezúttal ráadásul még tét sem kicsi. Rooney vezetésével az angolok végre jól szerepelnek egy nagy tornán – a németeknek viszont az elődöntő önmagában nem komoly eredmény. Ennek megfelelően Löw mester csapata lép fel támadóan, ám Reus és Müller is nagy helyzetben hibáz, így a szünetben 0:0 az eredmény. A második félidő derekán az addig csak a védekezésre koncentráló angolok is megvillannak, ám Walcott ziccerét Neuer bravúrral védi. Tíz perccel a rendes játékidő lefújása előtt aztán a csereként beküldött Gomez értékesíti Özil beadását, a németek így mezőnyfölényüket érvényre juttatva bejutnak a döntőbe.

A 2014-es francia-belga barátságos mérkőzést Párizsban a belgák nyerték. A marseille-i „visszavágón” a hazaiak rögvest magukhoz ragadják a kezdeményezést, ám a vezetést a félidő végén a belgák szerzik meg Kompany fejesével. A második játékrész gyors egyenlítéssel kezdődik Giroud jóvoltából, ám a belgák fokozatosan fölénybe kerülnek, és a csereként beküldött Mertens újból előnyt szerez. A közönség hiába hajtja a franciákat, a kiváló csapatjátékot mutató belgák még kontráikkal is veszélyesebbek, mint a támadókat egymás után pályára küldő Deschamps csapata. 2:1-re nyernek a belgák, a rendező a megosztott bronzéremmel vigasztalódhatna… de a döntőről történő lemaradást a szurkolók inkább kudarcként élik meg.

Döntő

A belgák a franciák után a németekkel, vagyis újabb szomszédjukkal találkoznak, és bármilyen jól is futballoztak eddig, ezúttal sem ők az esélyesek. Így persze a nyomás is kisebb rajtuk, jobban is kezdenek, a 23. percben pedig De Bruyne pazar indítását Lukaku gólra is váltja. Egy perccel később azonban már újra döntetlen az állás, Hummels egy szögletet fejel Courtois kapujába. A durva Nainggolan az Özillel szembeni szabálytalanságért egyből piros lapot kap, ám ahelyett, hogy a németek kihasználnák az emberelőnyt, Lukaku egy ártalmatlannak tűnő szituációban lefordul Hummelsről, és újra a belgákat juttatja vezetéshez. A második félidőben már állandósul a német nyomás, amely aztán góllá is érik: Gündogan beadását Müller pofozza a hálóba. Hosszabbításra kerül sor, és a fáradó belgák egyre kevésbé képesek kontrollálni a mérkőzést. A második 15 percet már nem is ússzák meg újabb kapott gólt nélkül, Reus megpattanó lövése talál utat a kapuba. A vb-győzelemről sérülés miatt lemaradó játékos Eb-győzelmet érő góllal vigasztalódik, az eredmény ugyanis többet már nem változik a fordulatos mérkőzésen: a németek 3:2-re nyernek, és megszerzik az aranyérmet.

Minden idők legnagyobb szabású Európa-bajnoksága tehát a házigazda számára csalódással ér véget, a németek pedig megismétlik a spanyolok nagy tettét, és a vb-győzelem után két évvel az Eb-t is megnyerik. Ami a magyar csapat szereplését illeti, vegyesek a szurkolók reakciói: bár reálisan aligha lehetett az 1 megszerzett pontnál többet remélni, titkon sokan bíztak a továbbjutásban, így negatív visszhangról is beszélhetünk. Dárdai Pál mindenesetre Berlinből gratulál a csapatnak, Storck pedig új szerződést kap az MLSZ elégedett vezetőségétől, és az oroszországi világbajnokság végéig kapitány maradhat. A játékosok közül Nagy Ádám képes a leginkább felhívni magára a figyelmet. Az NSO többek közt a Herthával és a Valenciával is hírbe hozza (bennfentes forrásból származó információk szerint a felek közel állnak a megegyezéshez!), ám a középpályás végül a Metallurg Donyeck csapatával köt öt éves szerződést. A Valencia inkább a norvég Ödegaardot veszi kölcsön a Real Madrid Castillától.